Formentera


Formentera je menší ostrov v Baleárském souostroví, který leží v blízkosti známější Ibizy (vzdálenost mezi ostrovy je přibližně 8 kilometrů). Formentera je o poznání klidnějším místem, než třeba ve stejném souostroví ležící Mallorca a Ibiza, ale právě proto může být pro některé turisty, kteří nevyhledávají rušnější prostředí balzámem na duši. Ostrov nemá i vzhledem k menší rozloze vlastní letiště a tak na něj turisté míří přes sousední Ibizu a pak lodní dopravou (cena lodní dopravy je přibližně 50 euro za zpáteční lístek pro dospělé osoby). Formentera bývá poměrně často srovnávána s karibskými ostrovy a je pravdou, že s nimi má mnoho společného. Hlavně krásné bílé pláže a nádherné barvy čistého moře. Ostrov je charakteristický svým velmi „plochým“ povrchem bez většího zvlnění a také je v porovnání s ostatním Baleárskými ostrovy málo zalesněn.

Úředním jazykem na Formenteře je samozřejmě španělština a katalánština, ale s osobami pracujícími v turistickém ruchu se samozřejmě domluvíte i anglicky a německy. Turistická sezóna začíná počátkem měsíce května a trvá až do konce října.

Památky na ostrově Formentera

  • Far de la Mola – Nejstarší maják na ostrově. Svou funkci plní už od roku 1861 a je asi nejoblíbenějším cílem turistů při poznávání ostrova.
  • Větrné mlýny – Mlýny byly dříve důležité pro obživu obyvatel, dnes jsou již pouze zajímavostí pro turisty, jeden z mlýnů je dokonce přístupný pro veřejnost.
  • Ca Na Costa – Megalitická hrobka, velmi významná i v rámci celého Baleárského souostroví.

Letoviska na Formenteře

Ve spojitosti s ostrovem Formentera je letovisko trochu silné slovo, ale svou dovolenou můžete strávit v těchto obcích:

  •  Es Caló de Sant Agustí – Typická rybářská vesnička této oblasti, která nabízí především dostatek klidu na krásných plážích.
  • Sant Francesc Xavier – Hlavní město Formentery, centrum všeho důležitého dění na ostrově,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *